Nu sommige infectieziekten opnieuw in opmars zijn, blijft vaccinatie een onmisbare pijler van de volksgezondheid. Bedrijven die deze dimensie in hun algemeen preventiebeleid integreren, genieten meetbare voordelen, zoals minder ziekteverzuim, een betere bescherming van hun teams en een bijdrage tot het collectieve welzijn.
Gezondheidsalarm door mazelen
Sinds begin 2025 zijn er in Europa verschillende uitbraken van mazelen gemeld en ook België is getroffen. Deze infectiehaarden zijn grotendeels te wijten aan een ontoereikende vaccinatiegraad in sommige leeftijdsgroepen. Het MBR-vaccin (mazelen-bof-rubella) wordt in twee dosissen toegediend en werkt heel efficiënt. Maar veel volwassenen weten niet of ze afdoende beschermd zijn. De aandoening is nochtans niet goedaardig: in 1 op 1 000 gevallen treden bij mazelen ernstige complicaties op, zoals een hersen- of longontsteking.
Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) moet 95% van de bevolking gevaccineerd worden om mazelen uit te roeien. Maar in België halen sommige leeftijdsgroepen niet eens een vaccinatiegraad van 90%. Bedrijven kunnen hierin een belangrijke rol spelen door hun medewerkers te wijzen op de noodzaak om hun vaccinatiestatus te controleren, zeker als ze na 1980 geboren zijn.
Herhalingsinentingen op elke leeftijd
Er wordt vaak gedacht dat alleen kinderen zich moeten laten vaccineren, maar dit klopt niet. Als je bijvoorbeeld als tiener tegen tetanus bent gevaccineerd, is een herhalingsinenting om de 10 jaar aanbevolen. En jongvolwassenen zouden met het ACWY-vaccin tegen meningokokken moeten worden ingeënt.
Ouderen hebben er dan weer alle belang bij om zich te laten vaccineren tegen griep, covid, pneumokokken en zona en sinds kort ook tegen het respiratoir syncytieel virus (RSV), zeker als ze lijden aan chronische aandoeningen van de luchtwegen of het hart.
Hoe belangrijk vaccins voor iemand zijn, hangt bovendien af van de beroepscontext. Mensen die bijvoorbeeld met baby’s, peuters of kleuters werken, in de zorg of in een gevangenis moeten zich eventueel laten vaccineren tegen hepatitis A of B. Ook zakenreizigers kunnen specifieke inentingen nodig hebben, tegen gele koorts, tyfus, hepatitis A en B, hersenvliesontsteking en in sommige gevallen dengue. En afhankelijk van de bestemming komen daar ook nog tekenencefalitis, Japanse encefalitis of hondsdolheid bij.
Globale gezondheidsstrategie
HR-directies bevorderen met een vaccinatie-check-up voor medewerkers niet alleen de gezondheid op het werk, maar nemen ook hun maatschappelijke verantwoordelijkheid op. Het is niet eens duur of complex om vaccinatiepreventie in het gezondheidsbeleid van het bedrijf op te nemen. Gewoonlijk volstaan een heldere boodschap en een beschikbare medische contactpersoon.
Werkgevers die deze aanpak hanteren, geven blijk van een proactieve visie en de wil om duurzame prestaties te verzoenen met respect voor het menselijk kapitaal. Vaccineren is geen maatregel die op zich staat, maar een essentiële collectieve hefboom in de moderne preventie.